Brak wyznaczonego celu oszczędzania
Od razu na wstępie warto zaznaczyć jedną rzecz, aby dobrze odpowiedzieć na pytanie, jak oszczędzać pieniądze. Kluczowym aspektem oszczędzania jest wyznaczenie sobie celu, na jaki mają pójść zebrane przez nas środki finansowe. Dlaczego? Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, pozwala określić kwotę, do jakiej chcemy dążyć.
Po drugie, cel daje nam motywację do bardziej rozsądnego myślenia o naszych finansach. Jeśli zaplanujemy choćby zakup nowego samochodu lub zagraniczną wycieczkę, wizja takiego scenariusza w naszej głowie powinna działać jako motywator. To niezwykle ważne przy oszczędzaniu pieniędzy, ponieważ jeśli nie wyznaczymy sobie, na co ma być przeznaczony nasz kapitał, może nam zabraknąć chęci do jego gromadzenia. W efekcie odłożymy mniej lub nawet wcale, gdyż nasze pieniądze zaczną szybciej się „rozchodzić”.
A po trzecie, nasz cel pokaże nam, jaką wielką moc ma regularne oszczędzanie pieniędzy. Następnym razem, kiedy będziemy chcieli wydać ponadprogramową ilość funduszy na zakup czegoś niepotrzebnego, wspomnienie o wspaniałej wycieczce lub świadomość posiadania samochodu pomoże nam oprzeć się pokusie. Dzięki temu finalnie będziemy mogli oszczędzać więcej i lepiej.
Pamiętajmy, że samochód czy wycieczka mają za zadanie jedynie zobrazować całą sytuację, a cel, jaki sobie wyznaczymy, zależy tylko od nas. Wcale nie musi być to nic wielkiego; nawet jeśli naszą motywację stanowi coś niedrogiego, a uda nam się to zakupić z oszczędności, stanie się to idealnym motywatorem na przyszłość.
Jak zacząć oszczędzać?
Zgodnie z powyższym akapitem wyznaczenie sobie celu jest kluczowym aspektem oszczędzania, więc warto ustanowić to jako punkt wyjściowy. Po prostu usiądźmy i pomyślmy, czego tak naprawdę nam brakuje lub jakie plany odkładamy od zbyt długiego czasu, gdyż nie mamy środków na ich realizację. Nie musi to być od razu wielki wydatek – zgromadzone oszczędności mogą nam zapewnić nawet obiad w dobrej restauracji, bez konieczności nadwyrężania swojego codziennego budżetu.
Kiedy wyznaczymy sobie już cel, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu całego procesu gromadzenia kapitału.
Brak systematyczności w oszczędzaniu
Niestety, musimy mieć świadomość, że chaotyczne oszczędzanie pieniędzy nie przyniesie nam zbyt wiele korzyści. Oczywiście w dalszym ciągu będziemy w lepszej sytuacji niż osoby, które nie oszczędzają w ogóle, jednak jeśli już coś robimy, lepiej byłoby, żebyśmy włożyli w to więcej wysiłku i cieszyli się efektami, jakie mogą nam zapewnić rozsądne sposoby oszczędzania.
Kolejną rzeczą, jaką musimy zrobić, kiedy podejmiemy decyzję o oszczędzaniu pieniędzy zaraz po określeniu celu, jest ustalenie planu działania. Plan oszczędzania pomoże nam w miarę możliwości rozłożyć nasze wydatki, nie obciążyć naszego codziennego budżetu oraz wpłynąć na naszą systematyczność.
Weźmy pod lupę teoretyczny przykład – panowie X i Y zarabiają na rękę 3000 złotych miesięcznie. Zarówno jeden, jak i drugi chcą sobie zafundować zagraniczną wycieczkę o wartości 5000 złotych. Pan X stwierdza, że będzie miesięcznie odkładał 500 złotych. W dalszym ciągu zostaje mu spora część wypłaty i po dziesięciu miesiącach może cieszyć się wczasami. Pan Y również stara się odkładać, brakuje mu jednak systematyczności. Tym sposobem średnio udaje mu się odłożyć 250 złotych, mimo tego że w niektórych miesiącach przeznacza na ten cel więcej niż pan X, obciążając tym samym swoją codzienną płynność finansową. Daje nam to wycieczkę po dwudziestu miesiącach, przy większym wysiłku.
Różnica pomiędzy oszczędzaniem z planem a tym bez planu jest kolosalna. Jeśli nie rozplanujemy dokładnie, ile pieniędzy chcemy przeznaczać na ten cel, bardzo ciężko nam będzie utrzymać odpowiednią systematyczność bez nadmiernego nadwyrężania swoich codziennych finansów.
Jak przygotować plan oszczędzania?
Skoro wiemy już, jak istotny jest plan oszczędzania przy planowaniu codziennych finansów, zastanówmy się chwilę, jak oszczędzać pieniądze zgodnie z harmonogramem. Przede wszystkim warto ustalić sobie jeden dzień, w którym przeznaczymy część naszej wypłaty na poczet oszczędności. Są różne różne podejścia do tego zagadnienia. Niektórzy wolą to zrobić od razu, jak otrzymają wynagrodzenie, aby nie mieć w świadomości i na koncie dodatkowej kwoty, którą można przeznaczyć na zakupy pod wpływem chwili. Inni w jednym z ostatnich dni przed wypłatą, by mieli pewność, że nie zaskoczy ich jakiś nieprzewidziany wydatek.
Cały czas mówimy o oszczędzaniu pieniędzy w kontekście odkładania, ale pamiętajmy także o tym, że niezwykle ważnym aspektem tego, jak oszczędzać pieniądze w domu, jest optymalizacja wydatków. Wydawanie funduszy na rzeczy, które można kupić taniej lub zostawianie włączonych świateł to drobnostki, ale koniec końców to właśnie one mają największy wpływ na to, ile pieniędzy zostanie w naszych kieszeniach. Warto to uwzględnić przy komponowaniu dobrego planu oszczędzania.
Nietrafione miejsce ulokowania oszczędności
Dobrze, mamy już cel i plan, jednak to nie koniec kwestii jak oszczędzać pieniądze. To, jak ulokujemy zebrany kapitał, ma kolosalne znaczenie dla jego końcowej sumy, więc jeśli nie chcemy stracić z trudem odkładanych środków, niektóre opcje będą lepsze niż inne. W żadnym wypadku nie powinniśmy się decydować na przechowywanie oszczędności w domu. Ta opcja, złośliwie nazywana czasem „pieniędzmi w skarpecie”, to jedynie proszenie się o problemy. Po pierwsze, spora część naszych środków zostanie pożarta przez inflację, czyli straci na wartości. Po drugie, nasze pieniądze mogą posłużyć jako przynęta dla złodzieja.
No dobrze, ale skoro szafka w domu nie jest dobrą opcją, to gdzie powinniśmy trzymać zgromadzone oszczędności?
Sposoby oszczędzania pieniędzy
Jeśli dom nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem, zapewne na myśl naturalnie przyjdzie nam konto bankowe. Niestety, to również nie jest dobra opcja. Pieniądze trzymane na koncie także mogą zostać pożarte przez inflację. Jeśli zdecydujemy się na konto oszczędnościowe lub lokatę, nasza sytuacja może się rysować nieco lepiej, ponieważ oprocentowanie tych produktów finansowych ma za zadanie uchronić nasze środki przed utratą wartości. Pomimo tego nikt nie jest w stanie zagwarantować nam, że prędkość inflacji nie przewyższy oprocentowania konta oszczędnościowego, więc w dalszym ciągu stanowi to ryzyko.
Inną opcją jest lokowanie naszych oszczędności w różnego rodzaju inwestycjach, które nie tylko zabezpieczą je przed utratą wartości, ale pozwolą nawet zarobić. Ta możliwość również ma wady. Podstawową jest ryzyko związane z inwestowaniem – nie możemy być pewni, że tak duża inwestycja jak choćby zakup nieruchomości pod wynajem, kiedykolwiek się zwróci, a jest to najbezpieczniejsza forma inwestycji. Gra na giełdzie lub rozwój własnej działalności wiąże się z jeszcze większym ryzykiem, a podstawowym zadaniem oszczędzania jest zabezpieczenie nas na przyszłość, więc oczywiście inwestycje nie sprawdzają się tutaj najlepiej.
Bardzo ciekawą opcją jest ulokowanie swoich oszczędności w ramach polisy na życie z dodatkowym oszczędzaniem. To rozwiązanie łączy oszczędzanie pieniędzy z dodatkowym pakietem usług finansowych. Prudential proponuje ubezpieczenie na życie z opcją oszczędzania na dowolny cel – to bardzo ciekawy pomysł dla każdej osoby, która nie jest pewna, gdzie trzymać zgromadzone oszczędności. W ramach tego produktu dostajemy wszystkie korzyści związane z posiadaniem polisy na życie, więc zabezpieczenie naszego życia lub świadczenia z powodu wypadku czy choroby odpowiednio nas zabezpieczą na różne nieprzewidziane okoliczności, jeżeli rozszerzymy umowę o umowy dodatkowe. Dodatkowo oszczędzamy w składkach sumę, która może być przez nas z powodzeniem wykorzystana w przyszłości na realizację swojego finansowego celu.