Mieszkanie dla dziecka – kiedy najlepiej rozpocząć oszczędzanie?

Posiadanie własnego lokum to dla wielu osób życiowy cel, który niestety nie jest łatwo zrealizować. Koszt związany z kupnem mieszkania może znacząco przerastać nasze możliwości finansowe, szczególnie kiedy nasze pierwsze zarobki nie są jeszcze na zadowalającym poziomie. Dlatego też wielu młodych ludzi podczas studiów oraz przez pierwsze lata pracy mieszka nadal z rodzicami, co pozwala na zoptymalizowanie wydatków związanych z utrzymaniem. Chcąc zapewnić dziecku lepszy start w dorosłość, warto zacząć jak najwcześniej oszczędzać na jego przyszłość – zgromadzony kapitał może w prosty sposób umożliwić zakup mieszkania.

Kiedy dziecko wchodzi w dorosłe życie…

Choć jeszcze kilkanaście lat temu ukończenie studiów było rzadkością i niejako nobilitacją, to obecnie dostęp nawet do najbardziej prestiżowych uczelni jest zdecydowanie łatwiejszy. Co za tym idzie, pracodawcy często wymagają od kandydatów na dane stanowisko posiadania odpowiedniego wykształcenia, które pozwala na zdobycie umiejętności niezbędnych w danym zawodzie. Dlatego też większość osób, które kończą właśnie szkołę średnią, podejmuje pierwszą poważną decyzję w swoim życiu, jaką jest wybór uniwersytetu oraz kierunku studiów.

Mimo że wciąż nie brakuje branż, w których nie jest wymagane kierunkowe wykształcenie, to jednak nie da się ukryć, że młodzi ludzie mający dyplom mają niejednokrotnie lepszą sytuację na rynku pracy. Dodatkowo sprawę może komplikować tzw. presja rówieśnicza – naturalne jest, że gdy przeciętny dwudziestolatek widzi, że koledzy z klasy wybierają ambitniejsze studia albo udało im się przeprowadzić do większego miasta, to próbuje im dorównać.

Dlatego też osiągnięcie pełnoletności to tak ważny moment w życiu każdego człowieka. Pierwsze poważne decyzje, więcej obowiązków, kolejne wyzwania – to, czy uda się zrealizować wskazane cele i uwierzyć w swoje możliwości, w dużej mierze jest uzależnione od zasobów finansowych.

Czy można oszczędzać pieniądze w młodym wieku?

Nawyki dotyczące oszczędzania warto wpajać swoim dzieciom od samego początku. Dzięki temu, w procesie usamodzielnienia się, łatwiej będzie im kontrolować osobiste wydatki i zarządzać zarobionymi pieniędzmi. Trudno jednak oczekiwać od młodego studenta, że uda mu się pogodzić wymagający plan zajęć z grafikiem w pracy. Oczywiście wielu uczniów szkół wyższych skutecznie łączy naukę z pracą, tyle że jest to zadanie niezwykle wymagające.

Dodatkowo warto podkreślić, że pierwsze zarobki zazwyczaj nie należą do najwyższych. Zwykle jest to najniższa krajowa, zakładając, że mówimy o umowie na pełen etat. W związku z tym utrzymanie się jest wyjątkowo trudne – zatem jak odłożyć pieniądze na mieszkanie? W większości przypadków jest to właściwie niewykonalne. Dlatego też większość rodziców, chcąc wesprzeć finansowo swoją pociechę, zaczyna oszczędzać od najmłodszych lat jego życia, by zapewnić mu środki niezbędne w dorosłym życiu.

Jak zdobyć pieniądze na mieszkanie?

Zazwyczaj jedynym rozwiązaniem, by zgromadzić kapitał niezbędny do zakupu mieszkania, jest wzięcie kredytu. Niestety, z punktu widzenia osoby bardzo młodej, która dopiero wkroczyła na rynek pracy, ta możliwość jest bardzo problematyczna. Umowy o pracę na dogodnych warunkach są rzadkością, przez co znaczna część studentów pracuje na umowie-zleceniu oraz umowie o dzieło. Takie źródło utrzymania nie jest wiarygodne w oczach większości banków, wobec czego nie będą one chciały zaoferować takiej pożyczki, jakiej oczekujemy.

Oczywiście alternatywą jest wynajmowanie mieszkania, jednak i tutaj należy się liczyć ze sporymi opłatami. Sam czynsz, szczególnie w większych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, może być dość wysoki, a dodając do tego rachunki, nierzadko okazuje się, że niewiele pieniędzy zostaje na zakup jedzenia, środków czystości czy innych podstawowych rzeczy, które są niezbędne w codziennym życiu. Nic więc dziwnego, że dużo młodych ludzi korzysta z pomocy swoich opiekunów.

Czy często rodzice kupują mieszkanie dla dziecka?

Jak najbardziej – to bardzo popularna metoda zapewnienia dziecku bezpiecznej przyszłości. Jeśli syn lub córka posiadają na start własne mieszkanie, nawet niewielkie, to znacząco ich odciążamy. Pociecha może skupić się na edukacji bądź znalezieniu dobrze płatnej pracy zamiast zastanawiać się nad tym, czy będzie miała gdzie mieszkać. Znikają koszty wynajmu, a przy okazji młody człowiek nie musi na start brać na własne barki tak dużego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt, którego spłacanie może zająć nawet kilkadziesiąt lat.

O tym, by kupić dziecku mieszkanie, warto pomyśleć w momencie zdania przez dziecko matury lub tuż po zakończeniu studiów. Tym sposobem musimy rozpocząć gromadzenie środków znacznie wcześniej, tak by możliwe było przekazanie odpowiedniej kwoty w konkretnym momencie. Jak oszczędzać pieniądze w taki sposób, by robić to skutecznie i rzeczywiście zagwarantować dziecku lepszy start w dorosłość?

Oszczędzanie na przyszłość dziecka

Oszczędzanie na przyszłość dziecka musi być przemyślane, tak by rzeczywiście udało się osiągnąć wymagane rezultaty. Najlepszym wyjściem jest rozpoczęcie odkładania pieniędzy już w chwili, kiedy pociecha przyszła na świat. Mamy wówczas przed sobą co najmniej 18 lat, podczas których – o ile skorzystamy ze skutecznej metody – uda się rzeczywiście zgromadzić taką kwotę, która spełni nasze oczekiwania.

Oszczędzanie na mieszkanie dla dziecka może się odbyć poprzez założenie lokaty oszczędnościowej, gdzie sukcesywnie, w miesięcznych odstępach, będziemy przelewali określoną sumę. Jeśli wybierzemy ofertę na wysoki procent, to po upływie kilkunastu lat kapitał rzeczywiście będzie pokaźny. Jednak nie zawsze tak dochodowe lokaty są dostępne i wtedy trzeba szukać innych metod gromadzenia oszczędności. Pamiętajmy, że kupno mieszkania to wydatek rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych (jest to uzależnione od lokalizacji, metrażu czy standardu). Żeby się na niego przygotować, trzeba pamiętać o systematycznym, regularnym odkładaniu, które z kolei wymaga dużej odpowiedzialności. W żadnym wypadku nie powinniśmy gromadzić pieniędzy w skarpecie. Zdecydowanie lepiej powierzyć je zaufanej instytucji.

W Prudential mamy do zaproponowania produkt, który powstał właśnie z myślą o rodzicach chcących zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka. Ubezpieczenie oszczędnościowe START W ŻYCIE znakomicie łączy w sobie polisę na życie oraz długoterminowy plan oszczędzania. Sam wybierasz, kiedy pieniądze mają zostać przekazane Twojemu dziecku.

Skąd wziąć pieniądze na mieszkanie?

Znalezienie optymalnego rozwiązania to jedno – jak oszczędzać na mieszkanie, by faktycznie zrealizować cel oszczędnościowy? Dobrym rozwiązaniem jest chociażby prowadzenie budżetu domowego. Spisywanie swoich wydatków oraz dochodów pozwala na pełną kontrolę nad finansami. To nie tylko umożliwi zgromadzenie środków z myślą o przyszłości dziecka, ale także na zapewnienie sobie samemu spokojnej starości.

Opcjonalnie można rozważyć wzięcie kredytu i zakup mieszkania odpowiednio wcześniej. Tym sposobem spłacenie pożyczki będzie możliwe przed ukończeniem przez dziecko 18. roku życia. Znacznie bardziej opłacalne będzie jednak wykupienie ubezpieczenia oszczędnościowego, które zagwarantuje Twojemu dziecku otrzymanie określonej kwoty, a dodatkowo zadba o jego bezpieczeństwo.