Jak zaplanować oszczędzanie pieniędzy

Nagły, duży wydatek może zdarzyć się w najmniej spodziewanej chwili – może to być konieczność wymiany samochodu na nowy bądź potrzeba przeprowadzenia generalnego remontu mieszkania. Dlatego też, nawet jeśli nie możemy narzekać na wysokość swoich zarobków, zawsze należy posiadać odpowiednie zaplecze finansowe, które może okazać się przydatne w dowolnym momencie życia. Żeby jednak oszczędzanie pieniędzy było rzeczywiście skuteczne, warto w tym celu opracować konkretny plan. Zbyt chaotyczne odkładanie przełoży się na brak efektywności i nie będzie stanowiło prawidłowego zabezpieczenia naszego budżetu domowego.

Plan oszczędzania – krok po kroku

Nie istnieje żaden szczególny moment, w którym można rozpocząć oszczędzanie. Warto jednak zrobić to jak najszybciej: w ten sposób swój kapitał możemy budować całymi latami, co będzie stanowić znakomite zabezpieczenie np. na czas emerytury.

Systematyczne oszczędzanie wymaga stworzenia pewnego konceptu i podążania według niego, co rzeczywiście pozwoli na zebranie pokaźnej sumy – i to bez zbędnych wyrzeczeń. Odkładanie pieniędzy nie powinno polegać na znacznym uszczuplaniu naszych bieżących zasobów, ale na dokładnie przemyślanej optymalizacji ponoszonych kosztów życia wraz z analizą wszystkich czynników, które się na nie składają. Wobec tego plan oszczędzania  w domu, nawet jeśli skorzystamy w międzyczasie z usług ułatwiających to zadanie, musi składać się z kilku etapów, które zadecydują o jego efektywności.

Analiza wydatków a oszczędzanie

Na początek zdecydowanie warto spisać swoje miesięczne wydatki z podziałem na kategorie. Należy ująć takie koszty, jak opłaty za rachunki, czynsz, zakup produktów spożywczych i środków czystości, opłaty za paliwo czy telefon. Innymi słowy, powinniśmy szczegółowo przejrzeć swój budżet domowy.

Jak to zrobić? Przede wszystkim wydatki należy notować. Trzeba jednak znaleźć jak najwygodniejszy system, który pozwoli na systematyczne tworzenie takiej listy. Wiele osób dodatkowo przechowuje paragony, które nie tylko dokładnie informują nas o wydanej kwocie, ale mogą też być pomocne w razie konieczności zareklamowania jakiegoś produktu.

Po miesiącu samodzielnie możemy dodać poszczególne sumy, dzięki czemu powstanie przejrzyste zestawienie. Zobaczymy wówczas, który sektor pochłania najwięcej pieniędzy.

Plan systematycznego oszczędzania – optymalizacja kosztów

Posiadając zapis comiesięcznych wydatków, zdecydowanie łatwiej będzie nam określić, w którym miejscu należy szukać oszczędności. Być może stanowczo za dużo wydajemy na obiady w restauracjach zamiast przygotowywać posiłki w domu? A może w ciągu ostatnich kilku tygodni pozwalaliśmy sobie zbyt często na nieprzemyślane, kompulsywne zakupy, podyktowane nie pilną potrzebą, a po prostu chęcią posiadania przedmiotu w gruncie rzeczy zbędnego?

Oszczędzaniu nie podlegają oczywiście wydatki konieczne, których w żaden sposób nie da się obejść – jak chociażby te za wynajmowanie mieszkania, ponieważ takie opłaty nie są zależne od naszych indywidualnych możliwości. Niemniej przemyślane zakupy mogą spowodować, że regularne oszczędzanie nie będzie sprawiało żadnego problemu.

Sposoby na oszczędzanie

Budżet domowy pod kontrolą, a suma powstała z odłożonych pieniędzy zaczyna stopniowo się powiększać. Gdzie ją ulokować? Prywatna skrytka w domu nie zda tutaj egzaminu – w ten sposób nie tylko narażamy się na kradzież, ale też przede wszystkim kwota będzie zawsze pod ręką, co będzie skłaniało do jej przedwczesnego wydania. Żeby oszczędzanie rzeczywiście przyniosło zamierzony skutek, dobrze jest stanowczo oddzielić oszczędności od środków, które przeznaczamy na codzienne wydatki.

Chętnie wybieranym rozwiązaniem jest oczywiście założenie lokaty oszczędnościowej, gdzie przelewalibyśmy co miesiąc określoną kwotę. Ta metoda może mieć jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim oferty banków znacząco się od siebie różnią, wobec czego trudno zdecydować się na najlepszą usługę. Dodatkowo możemy otrzymać warunki, które nie do końca będą spełniać nasze oczekiwania. Wypłata pieniędzy z lokaty oszczędnościowej, jeśli odbędzie się przed terminem, może pozbawić nas odsetek. Ponadto sam fakt, że samodzielnie będziemy decydować o wysokości przelewanej kwoty, może sprawić, że z biegiem czasu wpłaty staną się mniej regularne, co oddali nas od realizacji celu oszczędnościowego.

Dlatego też warto postawić na usługę, która gwarantuje zarówno bezpieczeństwo, jak i skuteczny model oszczędzania pieniędzy. Mowa o ubezpieczeniu oszczędnościowym OSZCZĘDNOŚCI BEZ OBAW w Prudential.

 

 

Co gwarantuje ubezpieczenie oszczędnościowe?

Ubezpieczenie oszczędnościowe Prudential to połączenie dwóch usług: ubezpieczenia na życie oraz długoterminowego planu oszczędzania. Jego głównym założeniem są systematyczne wpłaty, co z kolei zapewnia zgromadzenie solidnego kapitału, który może zabezpieczyć naszą przyszłość. Kwota jest dopasowana do możliwości finansowych i nie nadwyręża budżetu domowego. Pieniądze nie są obciążone podatkiem od dochodów kapitałowych, a ponadto istnieje możliwość otrzymania premii, co jeszcze bardziej zwiększy wypłatę gwarantowaną na koniec umowy.

Z ubezpieczeniem oszczędnościowym w Prudential można zyskać doskonałe zabezpieczenie dla siebie oraz swoich bliskich – w razie śmierci rodzina otrzyma pieniądze, które umożliwią pokrycie najpilniejszych wydatków i utrzymanie dotychczasowego standardu życia bez większych wyrzeczeń.

Umowa jest zawierana na minimum 10 lat – to ubezpieczony decyduje, czy zostanie ona wydłużona. W ten sposób rozwiązanie pozostaje elastyczne oraz w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Plan oszczędzania z Prudential

Skorzystanie z ubezpieczenia oszczędnościowego Prudential, w połączeniu z kontrolowaniem budżetu domowego oraz codziennych wydatków, umożliwi utworzenie zaplecza finansowego, które zwiększy nasz komfort w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Oszczędzając, warto pamiętać o systematyczności oraz optymalizacji kosztów codziennego życia. Notowanie przychodów i rozchodów to tylko część działań, jakie możemy podjąć, by usprawnić zarządzanie finansami i tym samym zabezpieczyć swoją przyszłość w razie nagłych wypadków.