Wysokość emerytury w Polsce
Dla wielu, szczególnie młodych osób, emerytura to bardzo odległa przyszłość, która ich nie dotyczy. I choć rzeczywiście przed nimi jeszcze 30 lub 40 lat pracy, to mimo wszystko jest to dobry czas, na przemyślenie w jaki sposób zapewnić sobie spokojną przyszłość.
Rzeczywistość w naszym kraju niestety nie pozostawia złudzeń. Choć państwo zapewnia pomoc finansową po zakończeniu kariery zawodowej w postaci świadczenia emerytalnego, to czy będzie ono na tyle wysokie, że pozwoli na zaspokojenie chociażby podstawowych potrzeb? Jako osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą opłacamy regularnie składki, które w przyszłości mają nam zapewnić emeryturę. Niestety, nawet wtedy, gdy jesteśmy aktywnymi zawodowo osobami, które miesięcznie dobrze zarabiają, musimy być świadomi, że nasza emerytura wyniesie mniej więcej 1/3 ostatniego wynagrodzenia1.
Wysokość emerytury – od czego zależy?
Od czego w takim razie zależy to, ile będzie wynosić nasza emerytura? Wpływ na to ma przede wszystkim zebrany w ramach odprowadzanych składek kapitał. Jest on dzielony przez prognozowaną liczbę lat, którą spędzimy na emeryturze (tzw. dalsze trwanie życia wg tablic GUS). Należy tu zwrócić uwagę, że prawo do emerytury na zasadach ogólnych przysługuje osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Istnieje również możliwość przejścia na emeryturę według innych zasad m.in. w ramach wcześniejszej emerytury lub emerytury pomostowej.
Czytaj również: Czy wcześniejsza emerytura jest niższa od normalnej?
Na polski system emerytalny składają się 3 filary:
- I filar obowiązkowy repartycyjny (ZUS);
- II filar obowiązkowy (OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne);
- III filar dobrowolny kapitałowy (IKE, IKZE, PPK i PPE).
Świadomość tego, co ma wpływ na wysokość emerytury, jest niezbędna. Wiele osób ze względu na zbyt niską emeryturę podejmuje się pracy nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego, ponieważ tylko w ten sposób są w stanie zwiększyć wysokość kwoty, jaką zaoferuje im państwo.
Jak zwiększyć emeryturę na własną rękę?
Choć dłuższa aktywność zawodowa jest zalecana w celu zwiększenia emerytury, to nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić, choćby ze względu na stan zdrowia. Często też jest tak, że po latach pracy czujemy się wypaleni lub też potrzebujemy nieco zwolnić tempo. Świat naokoło nas się zmienia, a osobom starszym nie zawsze jest łatwo podążać za zmianami. Warto więc będąc jeszcze w sile wieku rozpocząć samodzielne odkładanie pieniędzy na przyszłą emeryturę. Choć często to słyszmy, to jednak wciąć dość spora część osób wykazuje pewnego rodzaju prokrastynację, wiedząc że należy zacząć coś z tym robić, jednak wciąż odkłada to na później. Czas w tym przypadku działa na niekorzyść, bo im później się rozpocznie, tym trudniej będzie realnie zwiększyć emeryturę na własną rękę.
W obecnych czasach, szczególnie w przypadku młodych osób, istnieje także niezliczona ilość sposobów na to, jak sprawić, aby wizja wciąż odległej, ale nieuniknionej emerytury nie była udręką. Warto zastanowić się nad wyborem ścieżki zawodowej, która zagwarantuje odpowiednio wysoką pensję lub, jeśli aktualna praca nie zadowala pod względem finansowym, podjąć próbę przebranżowienia się. Aktualnie mamy dostęp do dużej liczby kursów oraz szkoleń, które w krótkim czasie mogą pomóc zdobyć niezbędne umiejętności. Posiadanie dobrze płatnej pracy i stawianie sobie coraz to nowych celów to pierwszy krok ku temu, aby rozpocząć oszczędzanie na emeryturę.
Oszczędzanie na emeryturę – jak robić to dobrze?
Niestety, oszczędzanie nie należy do mocnych stron wielu Polaków. Znaczna część z nich przyznaje, że nie potrafi oszczędzać skutecznie lub nie robi tego w ogóle, a zarabiane pieniądze przeznacza na bieżące wydatki w ciągu miesiąca2. To bardzo duży błąd, który warto naprawić już w tym momencie. Jak zatem można to zmienić?
Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Oszczędzanie na emeryturę powinno być regularne i konsekwentne. W tym celu warto sporządzić domowy budżet, w którym zostanie zawarty bilans dochodów oraz miesięcznych wydatków. Mając świadomość tego, ile możemy oszczędzać w ciągu miesiąca bez nadszarpnięcia swojego budżetu, możemy zacząć odkładać regularne kwoty.
Dodatkowa emerytura z ubezpieczeniem na życie
Istnieją różne sposoby, które mogą sprawić, że
Wybierając taki rodzaj ubezpieczenia, wiesz, że po osiągnięciu wieku emerytalnego będziesz mógł przejść na emeryturę posiadając dodatkowe środki na pokrycie bieżących wydatków. Długoterminowy plan oszczędzania pomoże Ci także zrealizować Twoje długo wyczekiwane plany i marzenia. Wyższa emerytura to coś, o co zdecydowanie warto zadbać odpowiednio wcześnie.
1 Według analiz Głównego Urzędu Statystycznego średnia stopa zastąpienia emerytury w Polsce (tj. procent wskazujący wysokość przyszłej emerytury w stosunku do ostatniego wynagrodzenia) systematycznie spada i osiągnie poziom 33% między 2040 a 2050 rokiem.
2 https://www.pru.pl/biuro-prasowe/paradoks-10-dnia-miesiaca/
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 r.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.