Jak oszczędzać pieniądze?

Każdego miesiąca zauważasz, że Twoje dochody nie starczają na najpotrzebniejsze wydatki? Planujesz w niedalekiej przyszłości spory zakup, np. nieruchomości, w związku z czym potrzebujesz zgromadzić środki? A może po prostu chcesz zatroszczyć się o lepszą przyszłość? Powodów oszczędzania może być bardzo wiele. Pamiętaj, że im później zaczniesz oszczędzać, tym trudniej osiągnąć zamierzony cel. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie odkładać nadwyżki, które zostaną nam po pokryciu najważniejszych wydatków. Żeby oszczędzanie rzeczywiście było efektywne, trzeba umiejętnie je zaplanować.

Dlaczego regularne oszczędzanie pieniędzy jest ważne

Nawet jeśli nie planujemy zainwestować bardzo dużej sumy w zakup nowego samochodu czy mieszkania, a nasze miesięczne wydatki nie przekraczają ustalonej kwoty, to i tak systematyczne oszczędzanie może nam przynieść wymierne korzyści. Środki odłożone na dodatkowym koncie bankowym bądź też w dowolnym innym miejscu mogą w przyszłości okazać się jedynym ratunkiem w trudnej sytuacji, np. w razie zachorowania bądź nagłej utraty pracy.

Oczywiście skrupulatnie planując domowy budżet oraz optymalizując codzienne koszty, jesteśmy w stanie prowadzić życie na określonym poziomie – szczególnie jeśli pozwala nam na to dobre zatrudnienie oraz wysokie dochody – jednak nie powinniśmy wydawać wszystkich pieniędzy, które zarabiamy. W przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie wydostać się z ewentualnych kłopotów finansowych, które mogą pojawić się w przyszłości. Oszczędzanie pieniędzy może być przydatne nawet w tak błahych przypadkach jak konieczność naprawy samochodu po niespodziewanej awarii bądź remont domu. Stworzenie takiej poduszki finansowej zapewni nam spokojną, lepszą i mniej stresującą przyszłość.

Ubezpieczenie na życie a oszczędzanie pieniędzy

Polisa na życie to zdecydowanie produkt ubezpieczeniowy, po który w Polsce sięga się coraz częściej – nie licząc standardowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Posiadanie takiej polisy gwarantuje wypłatę środków w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. By jeszcze lepiej zabezpieczyć się od konsekwencji nagłych zdarzeń, warto połączyć ochronę ubezpieczeniową z oszczędzaniem i rozpocząć efektywne odkładanie pieniędzy.

W ofercie Prudential znajdziemy m.in. ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe OSZCZĘDNOŚCI BEZ OBAW, które łączy w sobie ubezpieczenie na życie wraz z planem oszczędnościowym na dowolny cel w przyszłości. Poprzez systematyczne wpłaty gromadzimy kwotę, która w przyszłości może nam pomóc po prostu w realizacji planów.

5 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy na pierwszy rzut oka wydaje się dość proste – wystarczy przecież systematycznie wpłacać nawet niewielkie kwoty np. na lokatę oszczędnościową czy do tradycyjnej skarbonki. Jednak wbrew pozorom ten proces może być dużo bardziej skomplikowany, szczególnie jeśli nie będziemy przestrzegać kilku fundamentalnych reguł. Pozwolą nam one uporządkować cały system i przede wszystkim być bardziej konsekwentnymi.

Ustal cel oszczędzania

Nie musi być szczegółowo sprecyzowany: wystarczy, że uznasz, że warto oszczędzać na swoją emeryturę bądź zebrać kapitał, który przekażesz swojemu dziecku w dniu osiemnastych urodzin. Oczywiście cele mogą być też bardziej konkretne: chęć inwestycji w nieruchomość, zakup drogiego sprzętu elektronicznego, zagraniczne wakacje, poddanie się zabiegowi medycznemu. Niemniej określenie celu, na który chcesz oszczędzać, pozwoli Ci znaleźć motywację i pomoże w wypracowaniu koniecznej systematyczności. Oszczędzać można także bez żadnej przyczyny, jednak w tym przypadku może być Ci trudniej o regularność dokonywania wpłat, częściej ulegniemy również pokusie, żeby naruszyć już nagromadzoną kwotę.

Jak oszczędzać pieniądze? Wspólnie

Warto włączyć do oszczędzania całą rodzinę czy też po prostu swojego partnera. Dlaczego? Wspólnie będzie Wam łatwiej optymalizować wydatki, planować budżet i decydować, jaka kwota powędruje chociażby na konto oszczędnościowe. Doskonałym pomysłem będzie także zaangażowanie dzieci. W ten sposób nie tylko zadbasz o ich edukację finansową i pokażesz, jakie są korzyści z oszczędzania, ale też dasz im odczuć, że pomagają i że ich zdanie również jest brane pod uwagę przez dorosłych.

Pary mogą wciąż posiadać oddzielne konta w banku, ale założyć też trzecie, wspólne, gdzie oboje będą wpłacać określone kwoty.

Wydawaj mniej, niż zarabiasz

To kontynuacja tego, co zostało wspomniane już wcześniej: wydawanie pieniędzy nie może być lekkomyślne. W chwili uzyskania przychodu nie warto roztrwaniać całej sumy w ciągu zaledwie kilku dni. Życie od „wypłaty do wypłaty” nie zapewni Ci pożądanej stabilizacji finansowej, a może wręcz prowadzić do poważnych problemów. Dlatego też skrupulatnie notuj, na co wydajesz pieniądze. Być może po pewnym czasie okaże się, że spore kwoty przeznaczasz na coś, co nie jest Ci potrzebne, a mógłbyś je odłożyć. Jeśli kontrolowanie budżetu jest niewystarczające, ponieważ dochody nie zapewniają Ci odpowiednich warunków, dobrym pomysłem może być podjęcie dodatkowej pracy.

Tylko przemyślane zakupy

Wchodząc do centrum handlowego, tracisz głowę i trudno Ci się oprzeć przed zakupem kolejnego przedmiotu, który nie należy do artykułów pierwszej potrzeby? Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tzw. reguły 24 godzin. Kiedy jakaś rzecz wpadnie Ci w oko, nie decyduj się na impulsywny zakup. Zamiast tego odczekaj dobę i sprawdź, czy po tym czasie nadal masz ochotę wydawać pieniądze właśnie na ten cel. Regułę tę można oczywiście modyfikować wedle własnych upodobań i np. wydłużyć czas do tygodnia. Taka prosta zasada umożliwia na rozsądniejsze planowanie wydatków.

Odkładaj drobne kwoty

Nawet jeśli posiadasz korzystną lokatę, a do tego ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe, dobrym pomysłem będzie także ustawienie w domu słoika, do którego będziesz wrzucać każdą pięciozłotówkę. Choć może się wydawać, że w ten sposób wiele nie zaoszczędzisz, to jednak już po roku albo nawet kilku miesiącach przekonasz się, jak dużą sumę udało Ci się zgromadzić. Ty zaś nie odczujesz znacząco skutków – w końcu pięciozłotówka nie zapełnia zbytnio portfela, dlatego nie będziesz musiał rezygnować z przyjemności, by zadbać o regularne oszczędzanie pieniędzy.

Zostaw swój kontakt

Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy.

Podając dane w formularzu wyraźnie potwierdzam, że wyrażam zgodę na ich przetwarzanie przez Prudential Polska sp. z o.o. w celach marketingowych. Mogę w każdej chwili cofnąć zgodę, bez wpływu na zgodność przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługuje mi też m.in. prawo dostępu do danych, ich sprostowania i usunięcia. Wszystkie prawa oraz pozostałe informacje są dostępne na www.pru.pl/oswiadczenia.