Czym jest budżet domowy?
To po prostu zestawienie wszystkich wydatków oraz dochodów, jakie mają miejsce w ramach jednego gospodarstwa domowego, który może prowadzić jedna lub kilka osób. Zazwyczaj o budżecie domowym mówimy w kontekście miesiąca – to właśnie w takiej perspektywie powinniśmy porównywać swoje przychody wraz z kwotami, które uszczuplają nasze konto czy portfel.
Kontrolowanie budżetu domowego pozwala na ocenienie własnej kondycji finansowej, dzięki czemu będziemy wiedzieć, czy jesteśmy w stanie pokryć jakiś większy wydatek lub zainwestować w coś, co wymaga znacznie większego nakładu pieniędzy, jak chociażby nowe mieszkanie. Przede wszystkim jednak pozwala nam na zachowanie spokoju ducha. Sprawdzanie, ile wydajemy w stosunku do tego, ile zarabiamy, planowanie większych zakupów czy też systematyczne oszczędzanie pozwolą nam na pozyskanie zabezpieczenia, które może się okazać nieocenioną pomocą w razie nagłych kłopotów finansowych. Łatwiej będzie nam też podejmować ważniejsze decyzje w przyszłości, jeśli staniemy przed poważniejszym wydatkiem.
Jak planować budżet domowy?
Planowanie budżetu domowego to znakomity sposób na efektywne oszczędzanie, a do tego uzyskanie niezbędnej stabilizacji finansowej, która pozwoli nam na prowadzenie życia na wymarzonym poziomie. Nie należy jednak przystępować do tego zadania chaotycznie – zdecydowanie warto pomyśleć o kilku kwestiach, które pozwolą nam na sprawniejsze zarządzanie domowymi finansami.
Zapisywanie wydatków
Notowanie kwot, które przeznaczamy na najróżniejsze zakupy, to zdecydowanie najważniejszy element wchodzący w skład budżetu domowego. Powinniśmy na bieżąco zapisywać sumy, jakie wydaliśmy – zarówno te stałe (jak np. czynsz, paliwo do samochodu, rachunki), jak i zmienne, czyli dotyczące zaspokajania bieżącego zapotrzebowania na chociażby produkty spożywcze, środki czystości czy ubrania.
By odpowiednio nad tym zapanować, warto pomyśleć o przechowywaniu paragonów. Ponieważ jednak druk na dowodach zakupu szybko blaknie, przez co po pewnym czasie możemy nie być w stanie odczytać, czego konkretnie dotyczył zakup, dobrze je odpowiednio zabezpieczyć albo np. przechować w formie zdjęć bądź skanów. Niemniej koniecznie należy sobie wyrobić nawyk regularnego spisywania wydatków. Przykładowo raz w tygodniu możemy wygospodarować kilkanaście minut, żeby na spokojnie spisać poszczególne kwoty np. do arkusza kalkulacyjnego.
Kategoryzacja wydatków
To nie tylko ułatwi ich zapisanie, ale przede wszystkim pozwoli wskazać, na co wydajemy największe sumy i gdzie w takim razie szukać oszczędności. W ten sposób, na koniec miesiąca, uzyskamy przejrzyste zestawienie wszystkich wydatków, co pozwoli nam jeszcze lepiej zoptymalizować dochody i rozchody w perspektywie kolejnych tygodni. To właśnie dzięki usystematyzowaniu płatności będziemy mogli czerpać realne korzyści z oszczędzania.
Planowanie budżetu wspólnie z rodziną
Warto pamiętać, że w zarządzanie finansami domowymi powinny być zaangażowane wszystkie osoby, które z nami mieszkają. W końcu zmniejszenie nadmiernych kosztów, a także regularne oszczędzanie to wspólny cel. Dlatego też razem z partnerem możesz zdecydować o założeniu dodatkowego konta oszczędnościowego, gdzie we dwójkę będziecie systematycznie wpłacać nawet niewielkie kwoty. Co więcej, w planowaniu budżetu domowego mogą nam pomóc nawet dzieci. To doskonała okazja, by nauczyć ich chociaż podstawowych rzeczy dotyczących finansów, a jednocześnie kolejna forma wspólnego spędzania czasu. Twoje pociechy poczują, że ich zdanie jest ważne.
3 filary bogacenia się
Domowe finanse wcale nie muszą stwarzać problemów organizacyjnych, nawet jeśli nie możemy liczyć na wyższe zarobki. Dlatego też warto podążać za tzw. 3 filarami bogacenia się, które pozwolą nam się zabezpieczyć i jednocześnie umożliwią nagromadzenie oszczędności na konkretny cel lub też stworzenie poduszki finansowej, która pomoże nam w razie kłopotów.
Kontrola wydatków
Czyli to, co zostało wspomniane już wcześniej – umiejętne wydawanie pieniędzy. Jak kontrolować wydatki? Należy przede wszystkim je spisywać, przyporządkowywać do określonych kategorii oraz podkategorii, a po miesiącu podsumowywać i analizować, która grupa pochłania największe kwoty i która może zostać zmniejszona w taki sposób, by możliwe było odłożenie jakiejś sumy. O tej kwestii w żadnym wypadku nie należy zapominać, dlatego trzeba unikać kompulsywnych zakupów i rozsądnie planować nawet niewielkie inwestycje, które mogą uszczuplić nasze zasoby finansowe.
Zwiększanie zarobków
By oszczędzanie długoterminowe przyniosło wymierne skutki, należy wydawać mniej, niż zarabiamy. A jeśli nie jest możliwe obcięcie kosztów, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można zwiększyć dochody. Podwyżka, nadgodziny, zmiana miejsca zatrudnienia, założenie własnego biznesu albo podjęcie dodatkowej pracy – to tylko niektóre metody. Najlepsze rozwiązanie trzeba dobrać indywidualnie, tak by było ono dopasowane do naszych aktualnych możliwości – zarówno czasowych, jak i fizycznych.
Pomnażanie oszczędności
Nie wystarczy ustawienie w domu skarbonki, do której wspólnie z rodziną będziesz wrzucać drobne sumy. Jak oszczędzać? Przede wszystkim warto zdecydować się na dodatkową usługę, która rzeczywiście wpłynie na pomnażanie oszczędności i wyrobi w nas nawyk regularnego odkładania. Doskonałym sposobem jest chociażby założenie lokaty oszczędnościowej albo konta oszczędnościowego. Koniecznie należy też pomyśleć o ubezpieczeniu ochronno-oszczędnościowym, które nie tylko ochroni nasze życie, ale też pozwoli na zgromadzenie kwoty, która w przyszłości może nam posłużyć do realizacji założonych celów. To umożliwia regularne i przede wszystkim bezpieczne oszczędzanie.