Najniższa emerytura – ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?

Okres emerytury powinien być dla nas czasem relaksu oraz odpoczynkiem po wielu latach ciężkiej pracy. Praktyka jednak pokazuje, że emeryci w Polsce często nie mogą sobie pozwolić na chwilę wytchnienia, gdyż emerytury wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą nie wystarczyć, aby zapewnić im wymarzoną jesień życia. Świadczenia wypłacane przez państwo mogą w niektórych przypadkach okazać się zbyt małe, by zapewnić nawet godny standard życia, nie mówiąc już o środkach na pasje czy przyjemności podczas emerytury. Czy jest jakiś sposób, aby właściwie zadbać o swoje oszczędności na emeryturę już teraz?

Ile wynosi minimalna emerytura w Polsce?

Najniższa emerytura w Polsce wynosi 1780,96 złotych brutto w skali miesiąca (stan na 31 lipca 2024)2. Jest to ustalona odgórnie kwota, przysługująca osobom, które osiągnęły odpowiedni wiek i staż pracy. Na rękę jest to 1620,37 złotych. Przy dzisiejszych cenach jest to kwota, która w wielu przypadkach może być niewystarczająca do pokrycia podstawowych kosztów życia, nie mówiąc już o rosnących kosztach leczenia osoby w starszym wieku.

Niewiele lepsza perspektywa czeka osoby, którym udało się wypracować przeciętną wysokość emerytury (średnia arytmetyczna), czyli 3789,60 złotych brutto miesięcznie (stan na 31 lipca 2024)2. W dalszym ciągu jest to świadczenie, które może nie wystarczyć na zaspokojenie wszystkich potrzeb, nie mówiąc już o naszych pasjach czy przyjemnościach, w które powinna obfitować emerytura jako czas odpoczynku. Warto pamiętać, że przytoczona tutaj średnia jest mocno umowna, ponieważ stawki świadczeń potrafią znacznie się od siebie różnić, choćby ze względu na płeć. Średnia emerytura w Polsce jest wyższa w wypadku mężczyzn, co wynika między innymi z dłuższego czasu pracy. W dalszym ciągu jednak nie jest to kwota, która pozwoli nam na swobodne życie na emeryturze.

Więcej niż minimalna, czyli jak zwiększyć emeryturę?

Perspektywa życia na emeryturze za kwotę, która może nie wystarczyć nawet na pokrycie podstawowych potrzeb może być dla niektórych przerażająca. Od razu też pojawia się pytanie, jak można zwiększyć emeryturę, aby była wyższa niż minimalna emerytura?

Spora liczba osób w naszym kraju decyduje się po prostu pójść na emeryturę później. Wydaje się to teoretycznie logiczną opcją, gdyż po prostu jeśli chcemy mieć więcej, musimy więcej i dłużej pracować. Zapewne nie jest to sposób, z którego chętnie korzystają Ci, którym grozi najniższa emerytura. Nic dziwnego, ponieważ każdy z nas chce spędzić jesień życia spokojnie i bez zmartwień, a nasza praca zawodowa często temu nie służy.

Czytaj również: Wcześniejsze przejście na emeryturę

Nie możemy zapominać także o tym, że wraz z upływem czasu nasze możliwości też ulegają pogorszeniu. Nie da się być energicznym i pełnym życia cały czas, zwłaszcza w podeszłym wieku, co również utrudnia nam kontynuowanie obowiązków zawodowych na reprezentowanym wcześniej poziomie.

Oszczędzanie na emeryturę – sposób na spokojną przyszłość

Skoro dłuższa praca i opóźnienie momentu przejścia na emeryturę, nie są dla Ciebie rozwiązaniem problemu, istnieją również inne sposoby na podwyższenie emerytury. Oczywiście najlepszą metodą wydają się być zgromadzone w okresie aktywności zawodowej prywatne oszczędności. Dzięki nim będziemy mogli utrzymać obecny poziom życia dłużej, niezależnie od wysokości świadczeń z ZUS.

Nawet jeśli po złożeniu wniosku okaże się, że należymy do szczęśliwców, których kwota emerytury będzie wyższa niż średnia, zgromadzone przez lata oszczędności mogą okazać się nieocenionym wsparciem. Jest to gwarant pewnej, stabilnej przyszłości, w której stajemy się mniej zależni od warunków demograficznych czy polityki rządowej.

Nawet niewielkie kwoty, które nie wpłyną na nasz obecny standard życia, jeśli będą odkładane sumiennie i regularnie, są w stanie zapewnić nam większą sumę pieniędzy. Nie dość, że pomoże nam to przejść na zasłużoną emeryturę bez obaw, kiedy będziemy już zbyt zmęczeni pracą zarobkową, to może nawet posłużyć w realizacji życiowych celów, takich jak choćby zagraniczna wycieczka czy nowy samochód, na który wcześniej nie mogliśmy sobie pozwolić.

Oszczędności na emeryturę z Prudential

Firma Prudential, mając pełną świadomość sytuacji finansowej emerytów w Polsce, proponuje, by oszczędności na czas emerytury zacząć zbierać już teraz. Odkładanie ciężko zarobionych pieniędzy do skarpety nie wydaje się zbyt dobrą opcją, dlatego warto rozważyć inne możliwości, takie jak choćby ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe EMERYTURA BEZ OBAW. Decydując się na tę opcję, masz przede wszystkim gwarancję wypłaty, ponieważ ubezpieczyciel uzgodni z Tobą minimalną kwotę, jaką możesz otrzymać w przypadku dożycia do końca okresu ubezpieczenia, ale również w przypadku Twojej śmierci czy wcześniejszego rozwiązania umowy ubezpieczenia. Tym sposobem zabezpieczasz nie tylko siebie, ale również swoich bliskich.

Ponadto kwota składki dopasowana jest do Twoich potrzeb i możliwości, dzięki czemu możesz zabezpieczyć swoją przyszłość, nie obciążając nadmiernie portfela. Ubezpieczenie na życie z możliwością regularnego oszczędzania jest do tego świetnym narzędziem, gdyż zgromadzone na nim środki nie tylko posłużą jako dodatkowe zabezpieczenie na emeryturze. Tego typu polisa, w razie zawarcia do niej umów dodatkowych rozszerzających jej zakres, pomoże Ci zabezpieczyć się na wypadek dodatkowych zdarzeń jak choroba lub utrata płynności finansowej z powodu pobytu w szpitalu. Możliwości rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej są dość spore, wszystko zależy od Twojego indywidualnego zapotrzebowania.

1,2 Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2024 roku: https://www.zus.pl/

Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 r.