Oszczędzaj na przyszłość i czuj się bezpiecznie

Nawet jeśli staramy się żyć odpowiedzialnie, wielu sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć: może to być chociażby nagła awaria samochodu, który jest nam niezbędny na co dzień, jak i konieczność przeprowadzenia remontu w mieszkaniu czy w domu. W takich momentach z reguły potrzebujemy zastrzyku gotówki, by pokryć koszty związane z ewentualnymi naprawami. Nawet jeśli nasze zarobki należą do dość wysokich, mogą nie wystarczyć, gdy potrzebujemy np. pilnej interwencji lekarza. Jedynym rozwiązaniem jest posiadanie oszczędności, które pozwolą nam przetrwać trudny czas. Jak oszczędzać pieniądze, by robić to skutecznie?

Oszczędzanie na przyszłość – dlaczego jest ważne?

Z chwilą, w której znajdujemy dobrze płatną pracę, a nasza życiowa sytuacja się stabilizuje, łatwo ulec wrażeniu, że jesteśmy bezpieczni. Wysokie zarobki niejednokrotnie powodują, że przestajemy zwracać uwagę na to, jak wydajemy pieniądze i czy rzeczywiście są one przeznaczone na potrzebny cel. Łatwo wówczas popaść w przesadną rozrzutność, która w niedalekiej przyszłości może doprowadzić do poważnych problemów finansowych.

Żyjąc od pierwszego do pierwszego, narażamy się na poważne konsekwencje. Nawet jeśli na co dzień nie mamy problemu z terminową zapłatą rachunków, a do tego możemy sobie pozwolić na liczne przyjemności, to nie zawsze jesteśmy przygotowani na potencjalne zagrożenia. Wystarczy sobie wyobrazić, że w mieszkaniu sąsiada pęka rura, na skutek czego nasze lokum zostaje zalane. Koszty związane z odnowieniem czterech kątów mogą zdecydowanie przerosnąć nasze możliwości. Podobnie jest w przypadku, gdy niespodziewanie musimy się poddać kosztownemu leczeniu. Jak wówczas uda nam się nie nadwyrężyć budżetu domowego?

Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest jak najszybsze rozpoczęcie oszczędzania. Tylko posiadanie odpowiedniego kapitału finansowego sprawi, że rzeczywiście będziemy czuć się komfortowo. Nie będziemy musieli się wtedy zastanawiać, jak sobie poradzimy w razie nagłej utraty pracy. Oszczędności umożliwią nam znalezienie rozwiązania w trudnej sytuacji i zabezpieczenie swojej przyszłości.

Poduszka finansowa – ile powinna wynosić?

Poduszka finansowa – która czasem bywa też określana jako poduszka bezpieczeństwa – to oszczędności, które rzeczywiście mogą stanowić potężną ochronę w razie niespodziewanych okoliczności. To, jak duża powinna być ich wysokość, zależy w dużej mierze od naszych aktualnych dochodów. Przyjmuje się, że poduszka finansowa to przynajmniej trzykrotność naszych miesięcznych zarobków. Oznacza to, że oszczędności powinny nam wystarczyć na minimum 3 miesiące bez rezygnacji z dotychczasowego standardu życia.

Oszczędności a poczucie bezpieczeństwa

Gromadzenie oszczędności nie jest ważne wyłącznie wtedy, gdy faktycznie wykorzystujemy zgromadzone pieniądze. Samo ich posiadanie może nam zapewnić niebywały spokój ducha. Świadomość, że w razie czego posiadamy odpowiednie zaplecze finansowe, pozwoli nam na uzyskanie komfortu w codziennym życiu. Będziemy mieli pewność, że jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Jak bowiem wiadomo, poczucie bezpieczeństwa to jedna z najistotniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Pozwala nam spać spokojnie i nie przejmować się jutrem. Dobrze jest zatem odpowiednio wcześnie rozpocząć oszczędzanie, ponieważ w ten sposób zabezpieczamy się przed przykrymi sytuacjami i jednocześnie umożliwiamy sobie spokojne, niezakłócone funkcjonowanie i czerpanie radości z tego, co posiadamy.

W jaki sposób można wykorzystać oszczędności?

Oczywiście warto pamiętać o tym, że oszczędności nie są tylko po to, by uchronić nas przed skutkiem jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia. To przede wszystkim kapitał, który pozwoli nam na realizowanie celów, które nie są osiągalne na co dzień. Przykładowo będziemy mogli sobie pozwolić na coroczne wakacje z całą rodziną w jakimś egzotycznym miejscu. Przeznaczając na to pieniądze z odłożonej kwoty, nie nadwyrężamy standardowego budżetu domowego i nie sprawiamy, że narażamy się na ewentualne długi czy konieczność korzystania z pożyczki.
Przykładowo oszczędności mogą nam pomóc na emeryturze. Jak wiadomo, świadczenia przyznawane przez państwo w większości przypadków odbiegają od ideału. Jeśli emerytura będzie zbyt niska, nie tylko będziemy musieli zrezygnować z dotychczasowych udogodnień, ale wręcz zastanawiać się nad tym, jak zaspokoić podstawowe potrzeby. Właśnie wówczas zgromadzony kapitał będzie nam służył do tego, by zachować godny poziom życia.
Ponadto oszczędności to dla wielu osób szansa na realizację swoich pasji. Niektóre hobby mogą być dość kosztowne, ponieważ będą wymagały zakupu np. specjalistycznego sprzętu – dotyczy to chociażby fotografów. Odłożone pieniądze sprawią, że będziemy mogli bez większych przeszkód rozwijać zainteresowania i spełniać się w różnych dziedzinach.
Istnieje jeszcze jedna korzyść płynąca z posiadania własnych oszczędności, która jest z pewnością ważna dla wielu rodziców – zabezpieczenie przyszłości finansowej dziecka. Zgromadzoną kwotę możemy wręczyć synowi lub córce, tym samym ułatwiając mu lepszy start w dorosłość. Możemy za nie sprawić mu samochód lub dołożyć się do kupna własnego mieszkania.

Jak oszczędzać pieniądze, by przynosiło to efekt?

Oszczędzanie w żadnym razie nie może być chaotyczne – w przeciwnym wypadku nie uda nam się zgromadzić oszczędności w wymaganej wysokości. Zamiast tego dobrze jest trzymać się kilku prostych zasad, które pozwolą nam na stopniowe powiększanie swojego kapitału:

  • systematyczność – absolutnie najważniejsza reguła. Możemy przykładowo ustalić, że co miesiąc odkładamy chociażby 300 zł i wywiązywać się z tego założenia;
  • prowadzenie budżetu domowego – warto jest spisywać, na co przeznaczamy co miesiąc pieniądze i uwzględniać stałe kwoty (jak chociażby te, które mają pokryć rachunki czy czynsz za mieszkanie);
  • optymalizacja wydatków – po zaledwie paru miesiącach prowadzenia budżetu domowego z pewnością uda nam się ustalić, na co przeznaczamy największe kwoty. Być może uda się je zmniejszyć;
  • ustalenie celu oszczędnościowego – wskazanie dość jasnego powodu, dla którego chcemy odkładać pieniądze, może stanowić potężną motywację i tym samym wspomóc nas w byciu konsekwentnym.

W oszczędzanie można też zresztą zaangażować całą rodzinę, nawet dzieci.

Bezpieczne lokowanie oszczędności

By oszczędzanie przyniosło zamierzony efekt, warto odpowiednio wcześniej zastanowić się, gdzie zamierzamy odkładać pieniądze. Upychanie ich w domu nie ma najmniejszego sensu, a znalezienie korzystnej lokaty oszczędnościowej nierzadko zakrawa o cud. W takich sytuacjach z pewnością dobrze jest rozważyć ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe OSZCZĘDNOŚCI BEZ OBAW od Prudential.

Ten produkt to połączenie polisy na życie z długoterminowym celem oszczędnościowym. Zyskujemy zatem ochronę wraz z gwarancją bezpiecznego gromadzenia własnego kapitału. Klient sam decyduje, na jak długo chce podpisać umowę (minimalny okres wynosi 10 lat), na dodatek może dopasować wysokość składki do własnych możliwości finansowych. W razie śmierci ubezpieczonego środki zostaną przekazane uposażonym. Co więcej – świadczenie jest wolne od podatku od dochodów kapitałowych (zgodnie ze stanem wiedzy na dzień dzisiejszy). Jest to zatem komfortowe rozwiązanie, które pozwoli na zachowanie spokoju ducha.

Zostaw swój kontakt

Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy.

Podając dane w formularzu wyraźnie potwierdzam, że wyrażam zgodę na ich przetwarzanie przez Prudential Polska sp. z o.o. w celach marketingowych. Mogę w każdej chwili cofnąć zgodę, bez wpływu na zgodność przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługuje mi też m.in. prawo dostępu do danych, ich sprostowania i usunięcia. Wszystkie prawa oraz pozostałe informacje są dostępne na www.pru.pl/oswiadczenia.