Możliwość edukacji na zagranicznych uczelniach, łatwiejszy niż kiedykolwiek dostęp do wiedzy, niemal nieograniczone sposoby na rozwój hobby i pasji. Współczesny świat daje młodym ludziom ogromne możliwości. Dla wielu z nich start w dorosłość nie jest jednak łatwy. Zwłaszcza jeśli rodzice nie dysponują zapleczem finansowym, które pozwoliłoby dziecku na realizację planów i celów. Nie ulega bowiem wątpliwości, że to właśnie finanse w dużej mierze determinują przyszłość młodych ludzi, otwierając lub zamykając przed nimi wymarzone drzwi.
Jeśli chcesz ułatwić swojemu dziecku start w dorosłość, dobrze by było zacząć oszczędzać na jego przyszłość. Kiedy? Najlepiej jak najwcześniej. Im dłużej będziesz odkładać choćby drobne kwoty, tym większą sumę zgromadzisz. Od czego zacząć systematyczne odkładanie środków dla dziecka?
Czytaj również: Bezpieczeństwo finansowe Twojego dziecka – zadbaj o nie już dziś
Od czego zacząć systematyczne oszczędzanie dla dziecka?
Jak odkładać na przyszłość pociechy, aby zapewnić jej najlepszy start w dorosłość, nie obciążając przy tym domowego budżetu? Kiedy warto rozpocząć regularne wpłaty, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo finansowe w przyszłości? Warto sobie zadać kilka pytań zanim podejmiemy decyzję.
Ile pieniędzy możesz odkładać?
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia odkładania pieniędzy na przyszłość dziecka powinna być analiza własnych możliwości finansowych. Aby dodatkowe zobowiązanie nie obciążyło nadmiernie domowego budżetu, zastanów się, jaką kwotę w skali miesiąca jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel.
Optymalnym rozwiązaniem jest odkładanie kilkuset złotych miesięcznie. Jest to oczywiście zależne od sumy docelowej, którą planujesz uzbierać, ale kwota rzędu 500 zł powinna być odpowiednia w większości przypadków. Jeśli będziesz robić to regularnie przez okres 10-20 lat, zgromadzisz pokaźną kwotę, która pozwoli Twojemu dziecku realizować nawet śmiałe plany i marzenia. Każda nadprogramowa kwota, którą zdecydujesz się przeznaczyć dodatkowo przyniesie rzecz jasna większe korzyści.
Jeśli nie jesteś w stanie regularnie odkładać 500 zł, pamiętaj, że nawet mniejsza kwota będzie lepsza niż jej brak. Systematycznie odkładane i pomnażane w przemyślany sposób małe kwoty po kilku lub kilkunastu latach zamienią się w dużą sumę.
Na jaki cel chcesz odkładać pieniądze dla dziecka?
Sfinansowanie wkładu własnego na zakup domu lub mieszkania, edukacja za granicą, kupno pierwszego samochodu? Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze bardzo małe, z pewnością trudno Ci ocenić, w jaki sposób spożytkuje pieniądze za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Określenie (choćby hipotetyczne) celu oszczędzania pomoże jednak zwiększyć Twoją motywację i utrzymać systematyczność.
Jak długo chcesz gromadzić oszczędności?
Im dłużej będziesz gromadzić oszczędności dla dziecka, tym więcej pieniędzy odłożysz. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim regularność. Podejmując decyzję o długości oszczędzania i miesięcznej kwocie wpłat, stawiaj sobie realne cele. Jeśli przecenisz swoje możliwości, szybko stracisz motywację i zapał do oszczędzania.
W jaki sposób planujesz wypłacić pieniądze w przyszłości?
Wybór narzędzia do odkładania pieniędzy dla Twojej pociechy powinien być podyktowany także oczekiwanym sposobem wypłaty środków. Jeśli umieścisz pieniądze na koncie oszczędnościowym, istnieje spore ryzyko, że w przypadku nieprzewidzianych wydatków impulsywnie wypłacisz kapitał. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli uchronić pieniądze przed spontanicznym wydaniem, jest sięgnięcie po produkty finansowe pomagające w długofalowym oszczędzaniu.
W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć realizację celu?
Pieniądze gromadzone na popularnych kontach bankowych lub w przysłowiowej skarpecie mogą nie być rozwiązaniami, które skutecznie pozwolą zrealizować wyznaczony cel. W sytuacji gdy po kilku latach odkładania zadzieje się coś co uniemożliwi Ci dalsze gromadzenie środków na wyznaczony cel np. poważna choroba lub wypadek, wtedy cel ten nie zostanie zrealizowany. Skuteczny plan oszczędzania na przyszłość dla Twojego dziecka powinien zakładać możliwość wystąpienia różnych ryzyk, nawet jeśli prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest niewielkie. W tym celu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z produktów, które zapewnią ochronę ubezpieczeniową w ramach której, jeśli coś Ci się stanie, to towarzystwo ubezpieczeń przejmie na siebie obowiązek dalszego płacenia w celu zgromadzenia takich środków jakie zostały przez Ciebie zaplanowane dla dziecka. Jednym z nich jest ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe START ŻYCIE w ramach którego można rozszerzyć podstawową ochronę o zdarzenia obejmujące Twoje zachorowanie, wypadek, inwalidztwo, a nawet śmierć. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz mieć pewność, że niezależnie od przyczyn losowych, których nie da się przewidzieć, Twoje dziecko będzie dysponować środkami które zabezpieczą jego przyszłość.
Oszczędzanie pieniędzy dla dziecka w Pru
Jak wspomniano wcześniej produkt START W ŻYCIE to ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe. W praktyce oznacza to, że łączy ono w sobie funkcję ochrony życia ubezpieczonego i systematycznego oszczędzania na przyszłość. Minimalny czas trwania umowy wynosi 10 lat, przy czym maksymalnie takie ubezpieczenie może trwać do ukończenia przez dziecko 30 roku życia. Wybierając ubezpieczenie START W ŻYCIE, możesz mieć pewność, że w określonym przez Ciebie, ważnym momencie życia dziecka towarzystwo ubezpieczeń wypłaci mu konkretną kwotę. Dzięki temu wiesz, że bez względu na to co przyniesie przyszłość, otrzyma ono pieniądze na realizację planów.
Ubezpieczenie dostosowane do potrzeb i możliwości
Ogromną zaletą oszczędzania na przyszłość dziecka w Pru jest możliwość dostosowania parametrów polisy do konkretnych potrzeb i możliwości dziecka i jego opiekunów.
- Możliwość wyboru profilu oszczędzania. Pru lokuje środki wpłacone przez swoich klientów w With-Profits Sub-Fund o profilu zrównoważonym lub konserwatywnym. Strategia profilu konserwatywnego zakłada lokowanie nie mniej niż 70% aktywów w papiery dłużne Skarbu Państwa Polskiego lub w inne papiery dłużne o wysokiej wiarygodności emitenta i lokowanie pozostałej części aktywów w inne instrumenty inwestycyjne. Strategia zrównoważona przewiduje lokowanie nie mniej niż 45% aktywów w papiery dłużne Skarbu Państwa Polskiego lub w inne papiery dłużne o wysokiej wiarygodności emitenta i lokowanie pozostałej części aktywów w inne instrumenty finansowe. To, który profil oszczędzania wybierzesz, ma wpływ wyłącznie na poziom ewentualnej premii rocznej i końcowej, które mogą podwyższyć wypłacaną kwotę świadczenia (premie nie są gwarantowane). Minimalne kwoty, jakie zostaną wypłacone w razie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego są znane już w momencie zawierania umowy ubezpieczenia i są gwarantowane. Więcej szczegółów na ich temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Czytaj również: OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia – co zawiera taki dokument? - Nie tylko dla rodziców. Umowę z ubezpieczycielem może zawrzeć nie tylko rodzic, ale także inna osoba dorosła z udziałem opiekuna prawnego dziecka. W praktyce oznacza to, że odkładać pieniądze dla dziecka może np. babcia, dziadek, ciocia czy rodzic chrzestny.
- Od 3 miesiąca życia do ukończenia 16 r.ż. Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe START W ŻYCIE przeznaczone jest dla dziecka, które ukończyło 3. miesiąc życia i nie ukończyło jednocześnie 16 lat.
- Umowy dodatkowe. Kupując ubezpieczenie na życie, można poszerzyć ochronę o umowy dodatkowe dla dziecka, jak i umowy dodatkowe dla osoby zawierającej umowę. Umowy dodatkowe dla dziecka obejmują m.in. ochronę w razie pobytu w szpitalu lub operacji, niezdolność do samodzielnej egzystencji oraz poważne zachorowanie (pakiet chroni w przypadku aż 11 różnych chorób). Jedną z najczęściej wybieranych umów dodatkowych dla ubezpieczającego (osoby zawierającej umowę ubezpieczenia) jest ta zapewniająca przejęcie opłacania składek. W przypadku śmierci ubezpieczającego, poważnego zachorowania lub inwalidztwa, to ubezpieczyciel weźmie na siebie opłacanie składek. Wybierając takie rozwiązanie, zachowasz więc pewność, że nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych Twoje dziecko dostanie pieniądze na realizację planów i marzeń.
Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 r.